Zabezpieczenie płodności na przyszłość
Czym jest zabezpieczenie płodności na przyszłość?
Są to działania medyczne podejmowane w celu zabezpieczenia zdolności płodzenia w przypadku niebezpieczeństwa utraty albo istotnego upośledzenia zdolności płodzenia na skutek choroby, urazu lub leczenia. Najczęściej dotyczy to pacjentów, u których rozpoznano chorobę nowotworową lub zakaźną, a leczenie owej choroby stwarza ryzyko upośledzenia czynności gonad, skutkujące brakiem lub znaczącym ograniczeniem produkcji komórek rozrodczych (plemników, komórek jajowych).
Proces zabezpieczenia płodności składa się z kilku etapów:
- wizyta kwalifikacyjna,
- przygotowanie do pobrania materiału,
- pobranie materiału genetycznego,
- zamrożenie męskich/żeńskich komórek rozrodczych.
Aby rozpocząć proces zabezpieczenia płodności należy umówić się na wizytę w naszej Klinice.
Zabezpieczenie płodności u kobiety
Pacjentka, po przejściu kwalifikacji i po wydaniu przez lekarza orzeczenia o dopuszczeniu do procedury, przechodzi kontrolowaną stymulację jajników analogicznie jak podczas procesu zapłodnienia pozaustrojowego. W wyniku punkcji jajników pobierane są komórki jajowe, które następnie są kriokonserwowane metodą witryfikacji i dalej przechowywane.
Zabezpieczenie płodności u mężczyzny
Po wizycie lekarskiej, w trakcie której lekarz wydaje orzeczenie o dopuszczeniu do pobrania męskich komórek rozrodczych w celu zabezpieczenia płodności na przyszłość, pacjent oddaje w klinice nasienie, które w laboratorium seminologicznym jest odpowiednio preparowane, w efekcie czego plemniki poddane są kriokonserwacji (mrożeniu) i mogą być dalej przechowywane.