fbpx

Leczenie farmakologiczne

Farmakologiczne leczenie niepłodności

Farmakologiczne leczenie niepłodności

Statystycznie w co 3. przypadku przyczyną niepłodności są zaburzenia hormonalne, które prowadzą do zakłóceń lub nawet zaniku procesu owulacji, czyli uwalniania komórki jajowej z jajnika.

W takiej sytuacji z pomocą może przyjść farmakologiczne leczenie niepłodności.

Terapia polega na przyjmowaniu leków w formie tabletek i/lub zastrzyków (tzw. gonadotropin), które wywołują wzrost pęcherzyka i jego pęknięcie. Dojrzewanie pęcherzyka monitorowane jest poprzez USG w trakcie wizyt kontrolnych, co pozwala podejmować prawidłowe decyzje o dawkowaniu leków, z uwzględnieniem specyfiki przebiegu cyklu u każdej kobiety.

Oczywiście, im więcej pęcherzyków, tym wyższe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, choć rośnie wtedy ryzyko wystąpienia ciąży mnogiej.

 


Farmakologiczne leczenie niepłodności stosowane jest również w przypadku mężczyzn z tzw. obniżonymi parametrami nasienia, jednak wyniki rzadko są satysfakcjonujące. Niemniej zastosowanie niektórych leków przynosi pozytywne skutki w połączeniu z tzw. technikami wspomaganego rozrodu (inseminacje, zapłodnienie in vitro) oraz zmianą stylu życia i eliminacją lub ograniczeniem wpływu czynników szkodliwych.

Leczenia farmakologicznego wymagają czasem bardzo dyskretne, ogólnoustrojowe zaburzenia, które w znaczący sposób mogą wpływać na płodność, będącą bardzo czułym wyznacznikiem ogólnego stanu zdrowia pacjentów.

Inne metody leczenie niepłodności : zapłodnienie in vitro