fbpx

Leczenie farmakologiczne

Farmakologiczne leczenie niepłodności

Farmakologiczne leczenie niepłodności

Przyczyną niepłodności w przypadku co trzeciej pary są zaburzenia natury hormonalnej, które prowadzą do zakłóceń czy nawet zaniku owulacji (proces uwalniania komórki jajowej z jajnika).

W takiej sytuacji z pomocą może przyjść farmakologiczne leczenie niepłodności.

Leczenie farmakologiczne u kobiet i mężczyzn

Celem leczenia farmakologicznego jest  stymulacja owulacji u kobiet, u których przeważają cykle  bezowulacyjne albo uzyskanie kilku pęcherzyków w  jajnikach.  Taka terapia opiera się na podawaniu leków w formie tabletek bądź zastrzyków, które powodują wzrost  jednego lub kilku pęcherzyków i ich pęknięcia. Cały proces jest monitorowany przez badanie USG w czasie regularnych wizyt kontrolnych, co pozwala podejmować prawidłowe decyzje o dawkowaniu leków. Oczywiście, im więcej pęcherzyków uzyska się podczas stymulacji jajników, tym wyższe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, choć rośnie wtedy ryzyko wystąpienia ciąży mnogiej. Leczeniem farmakologicznym jest również podawanie  leków w  drugiej połowie cyklu  już po owulacji.

 


Farmakologiczne leczenie niepłodności stosowane jest również w przypadku mężczyzn z obniżonymi parametrami nasienia, ale przynosi  gorsze wyniki i jest uzasadnione w  nielicznych przypadkach. Na ogół łączy się je wówczas z technikami wspomaganego rozrodu (zapłodnienie in vitro, inseminacja), a także zmianą stylu życia. Bardzo dobre efekty leczenia  farmakologicznego uzyskuje się u mężczyzn w przypadku niewydolności przysadki. Podobnie  jak przy stymulacji owulacji u kobiet podaje się gonadotropiny, które  stymulują jądra  do produkcji plemników.

Zasady farmakologicznego leczenia niepłodności

Farmakologiczne leczenie niepłodności dość dobrze sprawdza  się u kobiet, u których zdiagnozowane zostały cykle bezowulacyjne na skutek zespołu policystycznych  jajników czy dysfunkcji w obrębie układu podwzgórze-przysadka. Wówczas często stosuje się cytrynian klomifenu – podawany jest on pacjentce przez kilka cykli. Należy również potwierdzić czy dochodzi do owulacji- czyli pękania  pęcherzyka. W tym czasie często pojawia się ciąża. Lepsze efekty daje także podawanie gonadotropin w celu indukcji owulacji. Wiążą się one z dużym ryzykiem powstania ciąży mnogiej.

Niekiedy problem niepłodności jest skutkiem zaburzeń hormonalnych ze strony tarczycy czy nadnerczy. Dlatego przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia w zakresie niepłodności należy przede wszystkim wykluczyć choroby ze strony tych układów. Na szczęście ich leczenie nie jest zbyt skomplikowane i polega w zasadzie na podawaniu hormonów. Po uregulowaniu ich działania kobieta na ogół może zajść bez żadnego problemu w upragnioną ciążę, jeżeli były one  jedynymi przyczynami niepłodności. .

Aby leczenie  farmakologiczne niepłodności  mogło być skuteczne  należy wykluczyć najczęstsze inne  przyczyny niepłodności, czyli wykonać ocenę jakości nasienia  oraz  badanie drożności jajowodów.

Farmakologiczne leczenie niepłodności sprawdza się także w przypadku hiperprolaktynemii, a więc nadmiernego stężenia prolaktyny, co może  powodować cykle  bezowulacyjne, a  u mężczyzn  pogarszać parametry nasienia.  Co ciekawe, problem ten nie dotyczy jedynie kobiet, ale i mężczyzn. Leczenie polega na podawaniu agonistów dopaminy, które hamują wydzielanie hormonu.

Inne metody leczenie niepłodności : zapłodnienie in vitro