fbpx

Badanie drożności jajowodów

Problemy z zajściem w ciążę – badanie drożności jajowodów

badanie drożności jajowodów

Badanie drożności jajowodów (HSG) jest zasadniczym elementem diagnostyki niepłodności. W jajowodach dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej. Jeżeli są one niedrożne nie może dojść do naturalnego zapłodnienia bez względu na wszelkie inne przyczyny niepłodności.

Ważne jest również usytuowanie jajowodu, tak aby jego koniec znajdował się w pobliżu jajnika, a uwolniona z jajnika komórka jajowa trafiła od razu do jajowodu.

Jak wygląda badanie drożności jajowodów?

Badanie polega na założeniu cewnika do macicy, podawania kontrastu i rejestracji obrazu USG. Obraz ten analizuje się po zakończeniu badania pod kątem przebiegu jajowodów.

W standardowym obrazie ultrasonograficznym jajowód jest niewidoczny. Aby go uwidocznić należy wypełnić go kontrastem. Często jako kontrast stosuje się sól fizjologiczną, która daje obraz USG taki sam jak każdy inny płyn (krew, mocz), dlatego identyfikacja jajowodu jest utrudniona. Tylko użycie kontrastu, którego obraz istotnie różni się od otaczających jajowód struktur daje gwarancję jakości badania.  Proponowane badanie drożności jajowodów w naszej klinice in vitro polega na podaniu specjalnego kontrastu, który jednoznacznie uwidacznia się na obrazie USG oraz przeprowadzenia badania na aparacie umożliwiającym przestrzenną analizę obrazu.

Jajowód nie ma prostego przebiegu – ma liczne zagięcia. W typowym dwuwymiarowym obrazie USG nie można uwidocznić go całego, a jedynie niektóre jego fragmenty. Rzadko udaje się uwidocznić cały jajowód w jednym przekroju. Całościowej oceny jajowodu można dokonać ultrasonografem z możliwością przestrzennej analizy obrazu. Aparat zapisuje obraz z określonej objętości i umożliwia analizę różnych przekrojów w trzech wymiarach (zobacz zdjęcie) albo poprzez łączenie na jednym obrazie struktur leżących blisko siebie (zobacz zdjęcie).

Ile trwa badanie drożności jajowodów?

Całe badanie trwa ok. 15 minut i nie sprawia istotnych dolegliwości, najczęściej jest też całkowicie bezbolesne.

Badanie można wykonać pod warunkiem wykluczenia stanów zapalnych narządu rodnego, prawidłowego wyniku cytologii i stopnia czystości pochwy, a także po wykluczeniu ciąży.

W celu wykonania badania należy zgłosić się na wizytę, podczas której lekarz dokona oceny narządu rodnego. Tutaj możesz umówić się na wizytę w naszej klinice.

Zobacz też: Cena in vitro