fbpx

Badanie drożności jajowodów

Badanie drożności jajowodów

 

Badanie drożności jajowodów jest zasadniczym elementem diagnostyki niepłodności. W jajowodach dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej. Jeżeli są one niedrożne nie może dojść do naturalnego zapłodnienia bez względu na wszelkie inne przyczyny niepłodności. Ważne jest również usytuowanie jajowodu, tak aby jego koniec znajdował się w pobliżu jajnika, a uwolniona z jajnika komórka jajowa trafiła od razu do jajowodu.. W standardowym obrazie ultrasonograficznym jajowód jest niewidoczny. Aby go uwidocznić należy wypełnić go kontrastem. Często jako kontrast stosuje się sól fizjologiczną. Ponieważ daje ona obraz USG taki sam jak każdy inny płyn ( krew, mocz) identyfikacja jajowodu jest utrudniona. Użycie kontrastu którego obraz istotnie różni się od otaczających jajowód struktur daje gwarancję jakości badania. Jajowód nie ma prostego przebiegu- ma liczne zagięcia. W typowym dwuwymiarowym obrazie USG nie można uwidocznić go całego, a jedynie niektóre jego fragmenty. Rzadko udaje się uwidocznić cały jajowód w jednym przekroju. Całościowej oceny jajowodu można dokonać ultrasonografem z możliwością przestrzennej analizy obrazu. Aparat zapisuje obraz z określonej objętości i umożliwia analizę różnych przekrojów w 3 wymiarach ( zobacz zdjęcie) albo poprzez łączenie na jednym obrazie struktur leżących blisko siebie (zobacz zdjęcie)

 

Proponowane przez nas badanie drożności jajowodów polega na podanie specjalnego kontrastu który jednoznacznie uwidacznia się na obrazie USG oraz przeprowadzenia badania na aparacie umożliwiającym przestrzenną analizę obrazu W CENIE 700 ZŁ

Całe badanie trwa ok. 15 minut i nie sprawie istotnych dolegliwości, najczęściej jest całkowicie bezbolesne. Polega na założeniu cewnika do macicy, podawania kontrastu i rejestracji obrazu USG. Obraz ten analizuje się po zakończeniu badania pod kątem przebiegu jajowodów.

Badanie można wykonać pod warunkiem wykluczenia stanów zapalnych narządu rodnego, prawidłowego wyniku cytologii i stopnia czystości pochwy, a także po wykluczeniu ciąży.

W celu wykonania badania należy zgłosić się na wizytę lekarską podczas której lekarz dokona oceny narządu rodnego. > Umów się na wizytę <