fbpx

Diagnoza niepłodności

Diagnostyka niepłodności

Postawienie prawidłowej diagnozy – gdzie leży przyczyna niepłodności, wymaga zaangażowania, szczerości i motywacji ze strony obojga partnerów.

  • Podczas pierwszej wizyty ma miejsce szczegółowy wywiad lekarski oraz badanie ginekologiczne, w tym USG, a jego wyniki mogą już dać pierwszy obraz przyczyn niepłodności. Rekomendujemy, aby na pierwsze spotkanie z lekarzem zabrać wszelką dokumentację medyczną (wyniki badań, wypisy ze szpitali itp.), która może być bardzo pomocna w postawieniu właściwej diagnozy.diagnostyka niepłodności
  • Kolejnym etapem jest wykonanie podstawowych badań, jak ocena jajeczkowania (owulacji) u pań i nasienia u panów oraz badania hormonalne, nierzadko u obojga partnerów. Często niezbędne jest wykonanie kolejnych badań, jak badanie drożności jajowodów (HSG), badanie bakteriologiczne czy genetyczne, zalecane z uwzględnieniem ryzyka oraz najwyższej ostrożności i rzeczywistej przydatności w terapii, zależnie od sytuacji klinicznej i wybranego kierunku leczenia.
  • Po przeprowadzeniu precyzyjnej diagnostyki czasem okazuje się, że przyczyn niepłodności jest kilka a co za tym idzie – niezbędnych jest kilka rodzajów terapii, które te przyczyny wyeliminują. Aby je dobrze poznać, lekarze Polmedisu omawiają ze swoimi pacjentami ich skuteczność, czas trwania i koszty, aby wspólnie ustalić optymalną metodę leczenia. Diagnozując przyczyny niepłodności nie wolno bagatelizować wielu istotnych czynników, które pozornie z płodnością nie mają wiele wspólnego, a które należy brać pod uwagę i podejmować konkretne działania jeszcze zanim pojawi się problem: choroby ogólnoustrojowe, np.: zaburzenia pracy tarczycy, choroby infekcyjne; działania profilaktyczne, np.: szczepienie przeciwko różyczce; działania prozdrowotne, związane z przyjmowaniem używek, trybem życia, charakterem pracy czy nawet rodzajem bielizny noszonej przez mężczyzn.
  • Problem niepłodności jest często trudny do zaakceptowania a proces leczenia wymaga cierpliwości i dużego zaangażowania, co z kolei czasem wywołuje stres i napięcia pomiędzy przyszłymi rodzicami. W konsekwencji wśród par mogą pojawiać się konflikty, wzajemny brak zrozumienia i demotywacja, co w znacząco negatywny sposób może wpływać na wyniki leczenia. Mając świadomość tego problemu i chcąc pomóc swoim pacjentom w przejściu przez te trudne chwile, Polmedis w swoim zespole ma do dyspozycji psychologa, na którego doradztwo, wsparcie i szeroko rozumianą pomoc zawsze mogą liczyć.

Niepłodność budzi wiele emocji, czasem nawet strach. W zdecydowanej większości przypadków obawy wywołuje niewiedza i lęk przed zadawaniem pytań. Świadomość problemu i jego zrozumienie to podstawa sukcesu – o wiele łatwiej jest podejmować decyzje o terapii gdy wiadomo, na czym ma polegać. Dlatego lekarze Polmedisu są do dyspozycji swoich pacjentów na każdym etapie procesu leczenia.

Możecie Państwo liczyć nie tylko na ich wiedzę i doświadczenie, ale także wsparcie oraz dyskrecję.

Cały ten wysiłek służy nie tylko temu, aby szybko zajść w ciążę, co stanowi tylko połowę sukcesu, ale przede wszystkim urodzić zdrowe dziecko.

Tutaj można wysłac zapytanie o wolne terminy wizyt w klinice Polmedis.

 


Dodatkowe badanie, które może zlecić lekarz:

  • HSC – histeroskopia diagnostyczna stosowana jest do badania i rozpoznawania nieprawidłowości jamy macicy. Histeroskopia polega na wprowadzeniu przez pochwę i kanał szyjki macicy do jamy macicy urządzenia optycznego w celu obejrzenia wnętrza jamy macicy. W przypadku stwierdzenia zmian możliwych do usunięcia w ramach histeroskopii diagnostycznej, wykonuje się również zabieg operacyjny za pomocą narzędzi wprowadzonych do jamy macicy kanałem roboczym histeroskopu. W uzasadnionych przypadkach podczas histeroskopii wykonuje się biopsję endometrium i/lub błony śluzowej kanału szyjki macicy, a pobrany materiał poddawany jest badaniu histopatologicznemu.

    Badanie wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym bądź miejscowym, przeważnie w pierwszej połowie cyklu. HSC można wykonać w naszym ośrodku.