fbpx

Inseminacja

Co to jest inseminacja?

inseminacja

Inseminacja domaciczna nasieniem partnera (IUI) to metoda powszechnie stosowana od wielu lat. 

Inseminacja polega ona na wprowadzeniu bezpośrednio do jamy macicy odpowiednio przygotowanego nasienia. W tym celu przeprowadza się tzw. preparatykę nasienia (zobacz poniżej).


Przebieg Inseminacji

Podczas zabiegu Inseminacji plemniki umieszcza się w jamie macicy za pomocą cienkiego cewnika. Zabieg ten jest krótki, bezbolesny i przede wszystkim bezpieczny. 

Warunkiem zastosowania tej metody jest obecność przynajmniej jednego drożnego jajowodu. Inseminacja musi być zsynchronizowana z owulacją – samoistną lub stymulowaną farmakologicznie.

Monitorowanie cyklu podczas inseminacji

Monitorowanie cyklu w czasie zabiegu inseminacji polega na obserwacji wzrostu pęcherzyka(ów) Graafa w jajnikach, grubości endometrium oraz ewentualnie poziomów hormonów we krwi lub w moczu.

W cyklu naturalnym najczęściej obserwuje się samoistny wzrost pęcherzyka. Uważa się jednak, że inseminacja domaciczna (wewnątrzmaciczna) jest bardziej skuteczna wówczas, gdy wzrost pęcherzyków stymuluje się farmakologicznie. W niektórych przypadkach zaburzeń miesiączkowania, wzrost pęcherzyków można osiągnąć tylko poprzez stymulację farmakologiczną.

Po osiągnięciu dojrzałości przez pęcherzyk/pęcherzyki oczekuje się samoistnej owulacji lub prowokuje się ją farmakologicznie. Zabieg inseminacji wykonuje się w możliwie najbliższym czasie przed lub po owulacji. Im więcej pęcherzyków, tym wyższe prawdopodobieństwo powodzenia inseminacji, przy jednoczesnym wzroście możliwości wystąpienie ciąży mnogiej. Przy precyzyjnej terapii lekami hormonalnymi połączonej z monitoringiem USG, taka ewentualność ograniczona jest jednak do minimum.


Odpowiednie parametry nasienia do inseminacji 

Nasienie musi być odpowiednio przygotowane do zabiegu inseminacji. W tym celu stosuje się tzw. preparatykę nasienia, która obejmuje szereg metod. Polegają one na wyselekcjonowaniu z nasienia ruchomych plemników o optymalnych parametrach i możliwościach zapłodnienia, jak i odpowiednim wypłukaniu plemników celem uniknięcia reakcji uczuleniowych po podaniu nasienia.

Nasienie do inseminacji w dawstwie partnerskim można oddać w naszym ośrodku lub poza nim i dostarczyć je w ciągu 30 min w temperaturze odpowiadającej temperaturze ciała. Możliwe jest także przeprowadzenie inseminacji w dawstwie partnerskim z zastosowaniem wcześniej zdeponowanych plemników partnera.


inseminacja

Na czym polega inseminacja w dawstwie niepartnerskim (AID)? 

Jest to procedura z zastosowaniem plemników dawcy anonimowego.

Jeśli para, która chce skorzystać z nasienia dawcy nie jest małżeństwem w rozumieniu prawa polskiego, przed przystąpieniem do procedury inseminacji partner musi złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego oświadczenie, iż będzie ojcem dziecka poczętego wyniku zastosowania procedury wspomaganej prokreacji, a partnerka powinna to potwierdzić od razu lub nie później niż 3 miesiące po złożeniu oświadczenia przez partnera.

Sprawdź również: Terapia psychologiczna w leczeniu niepłodności.