fbpx

Inseminacja

Czym jest inseminacja wewnątrzmaciczna nasieniem partnera (IUI)?

To metoda  powszechnie stosowana od wielu lat. Polega ona na wprowadzeniu bezpośrednio do jamy macicy odpowiednio przygotowanego nasienia. W tym celu przeprowadza się tzw. PREPARATYKĘ NASIENIA.

Plemniki umieszcza się w jamie macicy za pomocą cienkiego cewnika. Zabieg ten jest krótki, bezbolesny i przede wszystkim bezpieczny. Warunkiem zastosowania tej metody jest obecność przynajmniej jednego drożnego jajowodu. Inseminacja musi być zsynchronizowana z owulacją – samoistną lub stymulowaną farmakologicznie.


Na czym polega monitorowanie cyklu?

Monitorowanie cyklu polega na obserwacji wzrostu pęcherzyka(ów) Graafa w jajnikach, grubości endometrium oraz ewentualnie poziomów hormonów we krwi lub w moczu.

W cyklu naturalnym najczęściej obserwuje się samoistny wzrost pęcherzyka. Uważa się jednak, że inseminacja wewnątrzmaciczna jest bardziej skuteczna wówczas, gdy wzrost pęcherzyków stymuluje się farmakologicznie. W niektórych przypadkach zaburzeń miesiączkowania wzrost pęcherzyków można osiągnąć tylko poprzez stymulację farmakologiczną.
Po osiągnięciu dojrzałości przez pęcherzyk/pęcherzyki oczekuje się samoistnej owulacji lub prowokuje się ją farmakologicznie. Inseminację wykonuje się w możliwie najbliższym czasie przed lub po owulacji.
Im więcej pęcherzyków, tym wyższe prawdopodobieństwo powodzenia IUI, przy jednoczesnym wzroście możliwości wystąpienie ciąży mnogiej. Przy precyzyjnej terapii lekami hormonalnymi połączonej z monitoringiem USG, taka ewentualność ograniczona jest jednak do minimum.


Czym jest preparatyka nasienia w zabiegu inseminacji

Obejmuje ona szereg metod, które polegają na wyselekcjonowaniu z nasienia ruchomych plemników o  optymalnych parametrach i możliwościach zapłodnienia, jak i odpowiednim wypłukaniu plemników celem uniknięcia reakcji uczuleniowych po podaniu nasienia.

Nasienie do inseminacji w dawstwie partnerskim można oddać w naszym ośrodku lub poza nim i dostarczyć je w ciągu 30 min w temperaturze odpowiadającej temperaturze ciała. Możliwe jest także przeprowadzenie inseminacji w dawstwie partnerskim z zastosowaniem wcześniej zdeponowanych plemników partnera.


inseminacja

Na czym polega inseminacja w dawstwie niepartnerskim (AID)?

Jest to procedura z zastosowaniem plemników dawcy anonimowego.

Jeśli para, która chce skorzystać z nasienia dawcy nie jest małżeństwem w rozumieniu prawa polskiego, przed przystąpieniem do procedury inseminacji partner musi złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego oświadczenie, iż będzie ojcem dziecka poczętego wyniku zastosowania procedury wspomaganej prokreacji, a partnerka powinna to potwierdzić od razu lub nie później niż 3 miesiące po złożeniu oświadczenia przez partnera.

Terapia psychologiczna w leczeniu niepłodności.