fbpx

Porady dla pacjentów

Zdecydowanie zachęcam Państwa do zapoznania się z  treścią zamieszczanych artykułów. Przyczyną ich pisania jest moje ponad 25 lat dóswiadczenie w  leczeniu niepłodności, z czego leczeniem metodą zapłodnienia pozaustrojowego  20 lat. Nie chodzi tu o doświadczenie merytoryczne. Te  lata pokazały mi  jakie wątpliwości, nastroje i problemy wystepują u par leczących się z powodu niepłodności. Szereg mitów,  opaczna  interpretacja słów lekarza, bezgraniczna wiara w  informacje  internetowe  są powodem frustracji już pierwszych niepowodzeń. Również tych naturalnych niepowodzeń. . Znam nastawienie  pacjentów i wiem, że zdecydowana większość, absolutnie nie z  ich winy, podchodzi do leczenia  niepłodności  na zasadzie  złotej recepty za  określoną cenę.  To, co moim zdaniem najbardziej dokucza pacjentom to brak wiedzy,  zrozumienia diagnostyki i leczenia  niepłodności. Często po poświęceniu godziny, a  czasem więcej, na  wyjaśnienia dlaczego się nie udaje, pacjenci twierdzą “ale  nikt nam tego nie wyjaśniał”. Stąd też decyzja  aby na  naszej stronie  sukcesywnie zamieszczać artykuły, które  by wyjaśniały to co  “nikt nam nie wyjaśnił”. Jeżeli  pewne kwestie są dla  Państwa  niejasne, budzą wątpliwości, czy wręcz nie zgadzacie się Państwo z  treścią,  chętnie wyjaśnimy – wątpliwości należy kierować na  adres  invitro@polmedis.pl. Mogą Państwo również pisac jakie kwestie chcielibyście aby zostały przedstawione.  Proszę jednak  pamiętać , że celem nie  jest ocena  konkretnych sytuacji pacjentów, ich wyników badań, analiza  dotychczasowego leczenia ale wątpliwości wynikające z  zamieszczonych artykułów albo własne uwagi..

            Z wyrazami szacunku     Kierownik Ośrodka  Polmedis

                                   Artur Polak

 

Ciąża pozamaciczna po in vitro – jak duże jest ryzyko?

Ciąża pozamaciczna po in vitro – jak duże jest ryzyko?

 

Dla wielu par, które bezskutecznie od długiego czasu starają się o dziecko, niekiedy ostatnią deską ratunku okazuje się być procedura zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Jednak i ona ma swoje wady. Przede wszystkim popularne in vitro zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży ektopowej, a więc takiej, podczas której embrion zagnieżdża się poza jamą macicy.

In vitro a ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej

Przeprowadzone badania wskazują jednoznacznie, że procedura zapłodnienia pozaustrojowego może zwiększać ryzyko wystąpienia tzw. ciąży pozamacicznej. Warto jednak pamiętać o tym, że ciężko zestawić to z naturalnym poczęciem, gdyż w przypadku in vitro kobiety są cały czas dokładnie obserwowane i monitorowane. Prowadzone są również odpowiednie statystyki.

Embrion jest transferowany przy in vitro bezpośrednio do macicy. Jak więc możliwe jest jego zagnieżdżenie się w jajowodzie? Okazuje się, że winne temu są rzęski. W czasie owulacji pomagają one w transporcie komórki jajowej z jajnika. Jednak stosowane w przypadku procedury zapłodnienia pozaustrojowego leki hormonalne wpływają na ich ruchomość. Dlatego embrion może niejako przez pomyłkę zostać wepchnięty do jajowodu, o ile znajdzie się w jego pobliżu.

Co wpływa na rozwój ciąży pozamacicznej?

Nie bez znaczenia jest również czas przebywania embrionu w macicy. Może on bowiem sprzyjać ciąży pozamacicznej. Eksperci są zdania, że im dłużej niezaimplementowany zarodek znajduje się w macicy, tym większe jest ryzyko, że do implementacji dojdzie poza nią. Tymczasem transferowane w czasie procedury in vitro zarodki nie zawsze są gotowe do implementacji. W przypadku zarodków, które są transferowane 2-3 dni po zapłodnieniu ryzyko jest duże, gdyż potrzebują one kilku dni na rozwinięcie się i osiągnięcie stanu odpowiedniego do implementacji. Ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej jest większe w sytuacji, gdy transferowany embrion ma 5 dni.

Jeszcze innym czynnikiem, który ma duże znaczenie podczas procedury zapłodnienia pozaustrojowego jest ilość transferowanych zarodków. Im większa jest liczba embrionów, tym większe jest ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. Rośnie również ryzyko ciąży mnogiej.

Ciąża ektopowa- czym jest?

Ciąża ektopowa, a więc ciąża pozamaciczna to sytuacja, w której zapłodniony zarodek zagnieżdża się poza macicą. Najczęściej osiada w jajowodzie, rzadziej w szyjce macicy, jajnikach czy jamie brzusznej. Ciąża pozamaciczna to przypadek rzadki, ale jednocześnie bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia kobiety. Jeśli nie zostanie odpowiednio szybko wykryta, może prowadzić do pęknięcia jajowody lub szyjki macicy, bo zarodek cały czas rośnie. W takiej sytuacji następuje krwawienie do jamy brzusznej a więc stan zagrożenia zdrowia i życia. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrywanie ciąży ektopowej.

Ciąża pozamaciczna – jak ją szybko rozpoznać?

Co ciekawe, we wczesnym stadium ciąża pozamaciczna nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Jej symptomy są takie same jak w przypadku normalnie rozwijającej się ciąży. Pojawia się więc ból i obrzmienie piersi, zanika miesiączka, kobieta zaczyna się gorzej czuć. Dopiero z czasem objawy stają się bardziej dokuczliwe. Występują plamienia, ból podbrzusza czy krwawienia z dróg rodnych. Warto jednak pamiętać, że symptomy te nie muszą pojawić się w tym samym czasie.

W sytuacji, gdy ciąża pozamaciczna jest zaawansowana, ból wzmaga się. Bolą barki i pojawia się kłucie w czasie oddychania. Niektóre kobiety odczuwać mogą też nasilone parcie na mocz. W przypadku, gdy dojdzie do krwawienia wewnętrznego, tętno przyspiesza, puls spada, a skóra staje się bardzo blada. Wówczas kobieta powinna jak najszybciej zostać przetransportowana do szpitala.