fbpx

Koronawirus a niepłodność

Koronawirus a niepłodność

Koronawirus a niepłodność

Obecnie niewiele wiadomo o wpływie COVID-19 na reprodukcję i ciążę.

Istnieją doniesienia kobiet, które same będąc zakażone COVID-19 urodziły dzieci, które nie były zakażone wirusem. Z dotychczasowych badań wynika również, że wirus ten prawdopodobnie nie przechodzi przez łożysko i do mleka matki, nie był wykrywany w płynie owodniowym oraz krwi pępowinowej. Dane te mogą uspokajać, natomiast liczba do tej pory przeanalizowanych przypadków jest niewielka dlatego powinny być one interpretowane z ostrożnością, informuje Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii.

Koronawirus a niepłodność. Czy zakażenie COVID-19 wpływa na płodność?

Na chwilę obecną, nie ma wystarczających dowodów aby potwierdzić, że zakażenie koronawirsuem może wpłynąć na płodność. Naukowcy z Chin podkreślają, że są to na razie przypuszczenia. Proces spermatogenezy trwa około trzech miesięcy i być może u pacjentów, u których stwierdzono jej zaburzenia wszystko wróci do normy po tym czasie.

Koronawirus a leczenie niepłodności

Osobom, które przebywały w miejscach o wysokim wskaźniku zachorowalności, były w kontakcie z osobami zakażonymi COVID-19, mają podejrzenia zakażenia COVID-19 lub posiadają objawy zapalenia górnych dróg oddechowych zaleca się odłożenie planów prokreacyjnych. Zaleca się również zaprzestanie terapii immunomodulacyjnych, jeśli z jakichkolwiek powodów są stosowane w uzupełnieniu leczenia niepłodności, gdyż w okresie zagrożenia epidemicznego może to być groźne dla zdrowia i życia. Pacjentom już leczonym, którzy nie są w grupie ryzyka i są zdrowi zaleca się dokończenie rozpoczętych procedur leczenia niepłodności, przy jednoczesnym ścisłym przestrzeganiu zaleceń epidemiologicznych dostępnych na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Dane na 27.03.2020

Na podstawie Stanowiska Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE), Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (SPiN PTGiP) oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie Endokrynologii Ginekologicznej i Rozrodczości w kwestii leczenia niepłodności w okresie zagrożenia zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.   

http://www.ptmrie.org.pl/o-ptmrie/aktualnosci/stanowisko-ptmrie-w-sprawie-koronawirusa-sars-cov-2-wywolujacego-covid-19

Przeczytaj również: Wywiad z doktorem dla Rodzice.pl

Zobacz też: Koronawirus a ciąża