fbpx

Koronawirus a ciąża

Koronawirus a ciąża

koronawirus a ciąża

Naukowcy oraz lekarze nie stwierdzili jeszcze czy kobiety w ciąży są bardziej narażone niż ogół społeczeństwa na zakażenie koronawirusem.

Na podstawie dostępnej wiedzy medycznej faktem jest, że kobiety doświadczając zmian w swoim organizmie w okresie ciąży, posiadają większe ryzyko niektórych infekcji – również w przypadku wirusów z tej samej rodziny co COVID-19 oraz innych infekcji wirusowych dróg oddechowych, takich jak grypa. Dlatego też dla kobiet w ciąży priorytetem powinna być ochrona własnego zdrowia przed chorobą.

Jak ochronić się przed koronawirusem w ciąży?

Należy wypełniać te same zalecenia, które są kierowane do ogółu społeczeństwa, a więc będąc w ciąży pamiętaj o częstym myciu rąk przy użyciu ciepłej wody oraz mydła lub za pomocą środka do higieny rąk na bazie alkoholu, ogranicz wychodzenie z domu do niezbędnego minimum tak, aby uniknąć kontaktu z osobami potencjalnie zakażonymi, zachowaj minimum dwumetrowy odstęp w kontaktach międzyludzkich, dezynfekuj często dotykane powierzchnie w domu, takie jak klamki oraz blaty. Należy pamiętać, że nie istnieją specjalne zalecenia kierowane do kobiet w ciąży.

Czy w przypadku zakażenia COVID-19 będąc w ciąży, zdrowie dziecka jest zagrożone? 

Niestety, lekarze nie posiadają na ten moment wystarczającej wiedzy, aby stwierdzić czy zakażenie koronawirusem jest niebezpieczne dla zdrowia lub życia nienarodzonego dziecka. Została zgłoszona niewielka liczba przypadków problemów z ciążą lub porodem u kobiet zakażonych COVID-19, na przykład przedwczesny poród. Natomiast nie zostało jeszcze stwierdzone, że było to bezpośrednio związane z zakażeniem.

Koronawirus a ciąża, jakie jest ryzyko?

Zgodnie z danymi posiadanymi przez amerykańskie agencje rządowe, nie stwierdzono zwiększonego ryzyka poronienia lub powikłań takich jak wady rozwojowe dziecka podczas zakażenia COVID-19 w ciąży. Eksperci nie wykryli również koronawirusa w mleku matki, choć zaleca się, aby kobiety zachowały szczególne środki ostrożności podczas karmienia piersią, m.in. nosiły maseczkę, myły ręce przed i po karmieniu.

Na podstawie (dane na 25.03.20):
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prepare/pregnancy-breastfeeding.html
https://www.health.harvard.edu/blog/pregnant-and-worried-about-the-new-coronavirus-2020031619212
https://www.unicef.org/stories/novel-coronavirus-outbreak-what-parents-should-know

Zobacz też: Koronawirus a niepłodność