fbpx

Leczenie farmakologiczne

Farmakologiczne leczenie niepłodności

leczenie farmakologiczne niepłodności

Przyczyną niepłodności w przypadku co trzeciej pary są zaburzenia natury hormonalnej, które prowadzą do zakłóceń czy nawet zaniku owulacji (proces uwalniania komórki jajowej z jajnika).

W takiej sytuacji z pomocą może przyjść farmakologiczne leczenie niepłodności. Celem leczenia farmakologicznego jest stymulacja owulacji u kobiet, u których przeważają cykle bezowulacyjne albo uzyskanie kilku pęcherzyków w jajnikach.

Na czym polega leczenie farmakologiczne niepłodności?

Taka terapia opiera się na podawaniu leków w formie tabletek bądź zastrzyków, które powodują wzrost jednego lub kilku pęcherzyków i ich pęknięcia. 

Cały proces jest monitorowany przez badanie USG w czasie regularnych wizyt kontrolnych, co pozwala podejmować prawidłowe decyzje o dawkowaniu leków. Oczywiście, im więcej pęcherzyków uzyska się podczas stymulacji jajników, tym wyższe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, choć rośnie wtedy ryzyko wystąpienia ciąży mnogiej. Leczeniem farmakologicznym jest również podawanie leków w drugiej połowie cyklu już po owulacji.

Farmakologiczne leczenie niepłodności u mężczyzn

Farmakologiczne leczenie niepłodności stosowane jest również w przypadku mężczyzn z obniżonymi parametrami nasienia, ale przynosi gorsze wyniki i jest uzasadnione w nielicznych przypadkach. Na ogół łączy się je wówczas z technikami wspomaganego rozrodu (zapłodnienie in vitro, inseminacja), a także zmianą stylu życia. 

Bardzo dobre efekty leczenia farmakologicznego uzyskuje się u mężczyzn w przypadku niewydolności przysadki. Podobnie jak przy stymulacji owulacji u kobiet podaje się gonadotropiny, które stymulują jądra do produkcji plemników.

leczenie farmakologiczne niepłodności

Zasady farmakologicznego leczenia niepłodności

Farmakologiczne leczenie niepłodności dość dobrze sprawdza się u kobiet, u których zdiagnozowane zostały cykle bezowulacyjne na skutek zespołu policystycznych jajników czy dysfunkcji w obrębie układu podwzgórze-przysadka. Wówczas często stosuje się cytrynian klomifenu – podawany jest on pacjentce przez kilka cykli. 

Należy również potwierdzić czy dochodzi do owulacji, czyli pękania pęcherzyka. W tym czasie często pojawia się ciąża. Lepsze efekty daje także podawanie gonadotropin w celu indukcji owulacji. Wiążą się one z dużym ryzykiem powstania ciąży mnogiej.

Niekiedy problem niepłodności jest skutkiem zaburzeń hormonalnych ze strony tarczycy czy nadnerczy. Dlatego przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia w zakresie niepłodności należy przede wszystkim wykluczyć choroby ze strony tych układów. Na szczęście ich leczenie nie jest zbyt skomplikowane i polega w zasadzie na podawaniu hormonów. Po uregulowaniu ich działania kobieta na ogół może zajść bez żadnego problemu w upragnioną ciążę, jeżeli były one jedynymi przyczynami niepłodności.

Aby leczenie mogło być skuteczne należy wykluczyć najczęstsze inne  przyczyny niepłodności, czyli wykonać ocenę jakości nasienia oraz badanie drożności jajowodów.

Farmakologiczne leczenie niepłodności sprawdza się także w przypadku hiperprolaktynemii, a więc nadmiernego stężenia prolaktyny, co może powodować cykle bezowulacyjne, a u mężczyzn  pogarszać parametry nasienia. Co ciekawe, problem ten nie dotyczy jedynie kobiet, ale i mężczyzn. Leczenie polega na podawaniu agonistów dopaminy, które hamują wydzielanie hormonu.

Sprawdź inne metody leczenie niepłodności: zapłodnienie in vitro.